Honda CBR600RR (2008)
The Honda CBR600RR Special Edition motorcycle was released in 2008. It contains a four-stroke, transverse, four-cylinder DOHC engine with a capacity of 599 cc. The compression ratio is 12.2:1, and it is liquid-cooled with wet sump lubrication. The induction system is Dual Stage Fuel Injection with Denso 12-hole injectors, and it has a computer-controlled digital transistorized ignition system. The bike has a maximum power of 118 hp at 13,500 RPM and a maximum torque of 66 Nm at 11,250 RPM. The clutch is a cable-operated multi-plate wet clutch, and it has a close-ratio six-speed transmission. The frame is made of aluminum with a twin-spar design. The front suspension has a 41mm inverted Big Piston Fork, and the rear suspension is a Unit Pro-Link HMAS single shock with spring preload, rebound, and compression damping adjustability. The bike has 2x 310mm front discs with four-piston calipers and a single 220mm rear disc with a one-piston caliper. The front and rear tires are 120/70 ZR17 and 180/55 ZR17, respectively. The bike has a top speed of 255.3 km/h and can do a standing quarter-mile in 11.1 seconds. It weighs 186 kg when wet and has a fuel capacity of 18.2 liters. The bike is 2015 mm in length, 685 mm wide, and 1105 mm in height, with a seat height of 820 mm and a wheelbase of 1369 mm. The rake is 23.5 degrees, and the trail is 97.7 mm.
Technical specifications:
Make Model: Honda CBR 600RR Special Edition
Year: 2008
Engine: Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Capacity: 599 cc / 36.5 cu-in
Bore x Stroke: 67 x 42.5 mm
Compression Ratio: 12.2:1
Cooling System: Liquid cooled
Lubrication: Wet sump
Engine Oil: Synthetic, 10W/40
Induction: Dual Stage Fuel Injection (DSFI) with 40mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
Spark Plug: NGK, IMR9C-9H
Starting: Electric
Max Power: 118 hp / 88.1 kW @ 13500 rpm
Max Torque: 66 Nm / 48.6 lb-ft @ 11250 rpm
Clutch: Cable-operated multiplate wet clutch.
Transmission: Close-ratio 6 Speed
Final Drive: #525 O-ring chain
Frame: Aluminium, twin spar
Front Suspension: 41mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability
Front Wheel Travel: 120 mm / 4.3 in
Rear Wheel Travel: 129.5 mm / 5.1 in
Front Brakes: 2x 310mm discs 4 piston calipers
Rear Brakes: Single 220mm disc 1 piston caliper
Front Tyre: 120/70 ZR17
Rear Tyre: 180/55 ZR17
Rake: 23.5 degrees
Trail: 97.7mm / 3.9 in
Dimensions: Length 2015 mm / 79.3 in Width 685 mm / 26.9 in Height 1105 mm / 43.5 in
Seat Height: 820 mm / 32.3 in
Wheelbase: 1369 mm / 53.9 in
Ground clearance:: 135 mm / 5.3 in
Dry Weight: 156.5 kg / 345 lbs
Wet Weight: 186 kg / 410 lbs
Fuel Capacity: 18.2 liters / 4.8 gal
Standing 1/4 Mile: 11.1 sec
Top Speed: 255.3 km/h / 158.6 mph
Related models:
- Honda XL 600V Transalp (1996)